DİĞER YAZARLARIMIZ
Dr.Muhtar F.BEYDILI رجال يأتي بهم التاريخ ورجال يصنعون التاريخ
الصحفي و الباحث هاشم محمدوف فاتح قره باغ وقبضته الحديدية
Dr.Muhtar F.BEYDILI Туркмены (огузы) «Туркмены Мира»
الدكتور مختار فاتح بي ديلي كي لا تنسى انتصارها... تركيا القلعة الأخيرة
الصحفي و الباحث هاشم محمدوف ممر زانغازور،إنجاز تاريخي لأذربيجان
سليمان اسماعيل بيلي مدينة اغدام الاذربيجانية بقى بدون سقف
هاشم محمدوف العلاقات الدبلوماسية و الإقتصادية بين اذربيجان 
Süleyman İsmayılbəyli مجزرة خوجالي
Elnur Mustafayev مأساة الإنسانية تتجلى في مجزرة خوجالي
عاقل علي عسكر- صحفي ومحلل سياسي إنشاء مركز مراقبة تركي روسي مشترك في قره باغ
Dr.Muhtar BEYDILI لم تتم محاكمة المسؤولين عن مذبحة 20 يناير في باكو
Mirsamir Memmedov Bakude yaşanmış 20 ocak katliamının sorumluları hayla yarqılanmadı
الاستاذ عبد الحميد خلف الابراهيم حاج نعسان آغا
Lamiya İsazade Dağlıq Qarabağ Münaqişəsi Artıq Keçmişdə Qaldı
Dr.Muhtar BEYDILI ماذا حدث في موسكو اثناء اجتماع بوتين علييف
Dr.Muhtar BEYDILI Biz Halab Türkləri olarak İnanırıq və əminik ki, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün Türkiyə-Azərbaycan Birliyi təmin edəcəkdir.
Dr.Muhtar BEYDILI Oğuz Kağan Bozok Kolunun Günhan Oğullarının Alkırevli-Alkarevli Elbeyli Türkmenleri
Suphi Saatçi Türkmeneli Coğrafyasının Bekçileri Türkmen Gençleridir
Dr.Muhtar BEYDILI BİRLİKTE TAHRİRE DOĞRU YOL ALALIM TÜRKMEN GENÇLERİ BUGÜN BİZİM GÜNÜMÜZDIR
Prof.Dr.Mustafa Kafalı Suriye Türkleri: Fırat’ın Doğusu da Türk, Batısı da
Prof.Dr.Mustafa Kafalı Suriye’de Türkmen Köyleri ve Ankara Antlaşması Hükümleri
AYŞE HÜR Meğerse Suriye'de Türkmenler yaşarmış!
Dr.Muhtar BEYDILI Arkadagly Ataýurdum Türkmenistan Siriya Türkmenleri Sizinle !
Dr.Muhtar BEYDILI الشاعر التركماني مختوم قولي
Doç.Dr.Enver ÇAKAR XVI. YÜZYILDA SURİYE TÜRKMENLERİ
Nevin Balta Türkmen Yerleşimi Halep, Gaziantep ve Kilis
Prof.Dr.Abdulhalik BAKIR KUZEY SURİYE’DEKİ TÜRKMEN YERLEŞİMLERİNİN ÇAĞDAŞ TARİHİ VE STRATEJİK ALTYAPISI ÜZERİNE GENEL BİR DEĞERLENDİRME***Türk Dünyası Araştırmaları
Prof.Dr.MEHMET EROL Halep Türkmenleri Halk Kültürü Araştırması
Dr.Muhtar BEYDILI Türkmenler Çok Zor Durumda! Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyorlar.
Dr.Muhtar BEYDILI حكاية التركمان في بلاد الشام التي لم تحكى بعد
Ayfer GÜLER Suriye’de Türklüğün Gür Sesi: Genç Türkmenler
Dr.Muhtar BEYDILI Suriye Türkmen Dağı'nda yaşayan Bayırbucak Türkmenleri
Dr.Muhtar F.BEYDILI “Dünya durdukça Türkmenistan yaşasın”
Aydın BALCI AFRİN'DE TÜRK­MEN­LER ve REJİMİN TÜRK­MEN­LE­RE KARŞI GENEL TU­TU­MU
Lamiya İsazade
Suriyeli Türkmenler 18.01.2021 - Tarihi sefer, tarihi Zafer!

Azerbaycan Cumhurbaşkanı´nın 39 yıl sonra aynı tarihte 14 Ocak´ta Şuşa´ya yaptığı ziyaret, tarihi bir sefer, tarihi bir Zafer olarak adlandırılabilir. Uzun süren işgale son veren ve tarihi adaleti yeniden tesis eden Başkomutanımızın Şuşa´yı ziyareti, halkımıza yeniden o topraklara dönme ilhamı verdi. Cumhurbaşkanımızın ailesiyle birlikte o geceyi Şuşa´da geçirmeleri, kurtarılmış topraklarımızda istikrarın ve askeri güvenliğin tam olarak sağlandığına dair halkımıza ve dünyaya bir mesajdı. Cumhurbaşkanı sayın İlham Aliyev´in yalnız  savaş alanında muzaffer bir komutan olmadığını bütün dünya biliyor. Cumhurbaşkanımız diplomatik cephede büyük bir stratejik örnek oluşturdu. Bilgi savaşında Azerbaycanın hakk sesi oldu. Tüm baskılara cesurca göğüs gerdi ve halkımıza Zafer sevincini yaşattı. Bu siyasi Zafere ulaşmakta askeri zaferimizin istisnai rolü yadsınamaz. Ülkemizde izlenen kalkınma politikası, halk ve iktidar birliği, siyasi ilişkilerin olumlu seviyeye yükselmesi, uluslararası prestijimiz, uluslararası arenadaki faaliyetimiz, ordunun inşası elbette bu zaferi şartlandırdı. Özellikle ekonomik gücümüz, kazanma potansiyelimizi güvence altına aldı. Zaferimizin önemli etkenlerinden biri, tarihi kentimiz Şuşa´nın kurtuluşuydu. Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi, "Şuşasız bizim işimiz yarım kalırdı." Azerbaycan Cumhurbaşkanının Şuşa´ya tarihi ziyareti bu topraklara yeni bir soluk ve yeni bir ruh verdi. Şuşa´da Cıdır ovasında Cumhurbaşkanı´nın baklavayla çay içmesi sembolikti. Milli mutfağımızı ve kültürümüzü dünyaya tanıtan bir imajdı.

لا يتوفر وصف.

Aynı zamanda Başkomutanımız tüm dünyaya Ermeni liderlik seviyesini ve Azerbaycan halkının yüksek kültürünü gösterdi. Geçen yıl Ermeni başbakanı Paşinyanın sarhoş bir durumda Şuşanın Cıdır ovasında dans etmesi, bu gün ise Başkomutanımızın aynı ovada  baklavayla çay içmesi, kendi mutfağımızı dünyaya tanıtması  Ermenilerin liderlik seviyesinin hangi durumda olduğunu ve Azerbaycan halkının hangi kültüre sahip olduğunu gösterdi. Cumhurbaşkanımızın Şuşa´yı Azerbaycan kültürünün başkenti ilan etmesi, tarihi kentimizin orijinal ve tarihi imajını yeniden kurma talimatları, kurtarılmış topraklardaki camilerimizi elden geçirme ve restore etme talimatları bir kez daha devletimizin, halkımızın, tarihi geçmişinin, milli kültürünün, manevi ve dini değerlere bağımlı olduğunun göstergesidir. Cumhurbaşkanımızın ve ülkemizin birinci hanımının Şuşa´daki camilere Kur´an-ı Kerim´i takdim etmesi aslında dünyaya bir mesajdı. En yüksek ahlaki değerleri bünyesinde barındıran kutsal İslam dinimizin, insanların arınmasında, ahlaki standartların oluşmasında, toplumda dostluk ve hümanizm ilkelerinde müstesna bir rol oynadığını dünyaya gösterdiler. Bildiğimiz gibi, Şuşa şehrini restore etmek ve aynı zamanda tarihi imajını restore etmek için çalışmalar şimdiden başladı. Uluslararası “Harı Bülbül” Festivali ve “Vagif Şiir Günleri”nin yeniden onarılması, ülkemizin bölgelerinde kültürel değerleri tanıtmayı hedefleyecektir. Uzun yıllar sonra Şuşa´da büyük çaplı etkinlikler ve festivaller düzenlemek dünyanın ilgisini çekecek ve bu etkinliklere dünyanın her yerinden ziyaretçiler katılacaktır. Tüm bunları dikkate alan Cumhurbaşkanımız, 14 Ocak´ta Şuşa´ya yaptığı ziyarette, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın, yabancılarımızın ve Azerbaycanlıların Şuşa´ya uçakla gelebilmeleri için Fizuli Uluslararası Havalimanı´nın temelini attı ve burada uluslararası uçuşların düzenlenmesi için çalışmalara başlama talimatı verdi. Azerbaycan´ın diğer şehirlerinden - Lenkeran, Nahçıvan, Gence´den Şuşa´ya seyahat etmek mümkün olacaktır. İşgalden kurtarılan topraklarımızdaki ikinci uluslararası havalimanı Kelbecer veya Laçin bölgelerinde inşa edilecektir.
Her birimiz Azerbaycan´ın şanlı tarihi günlerini yaşıyoruz. Bu yıl Karabağ´a harika ve muhteşem bir dönüş yapacağız. Bu dönüş, Başkomutanımızın liderliği, şehitlerimizin canları ve kanı, askerlerimizin cesareti pahasına sağlandı. Azerbaycan´da devlet politikasının temel önceliklerinden biri şehit ailelerinin ve savaş sakatlarının maddi ve manavi ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Şimdiye kadar  tüm şehit ailelerine devlet tarafından daire ve evler verilmiştir ve bundan sonra da verilmeye devam edilecektir. Bu yıl şehit ailelerine maddi  yardımın miktarı artırıldı. Devlet, Birinci Karabağ Savaşı´nda şehit düşen 9.000 şehidin ailesine apartman dairesi sağlamıştır. Tüm yaralı askerlerimize devlet tarafından bakılıyor. Engelli askerlerin rehabilitasyonu ve onlara modern protezler sağlanması sorunu çözülecek. Savaşta kahramanlık gösteren binlerce asker, Cumhurbaşkanımız tarafından Azerbaycan´ın en yüksek askeri, yüksek nişanı ve madalyaları, “Vatanseverlik Savaşı”, “Zafer” Nişanı, “Karabağ” Nişanı ile ödüllendirildi. Azerbaycan devleti, vatandaşlarının refahını artırmak için her zaman özel önlemler almıştır. Bu sadece bir alan için değil, genel olarak vatandaşların yaşam standartlarının iyileştirilmesi devletin her zaman dikkatindedir. Başkomutanımızın da dediği gibi: “Biz mutlu bir halkız, zira toprak bütünlüğümüzü yeniden sağladık. Kendimizi bağımsız bir devlet olarak kurmuş mutlu bir halkız. Bird aha tekrar ediyorum, Shusha bizimdir! Karabağ Azerbaycan´dır!”

Lamiya İsazade,
“Kimsesiz Çocukların Sosyal Güvenliği” STÖ Başkanı

Azərbaycan- Bakü